Cechy budynków energooszczędnych

Wraz ze podwyżkami cen energii rośnie zainteresowanie domami oszczędzającymi energię. Jak wybrać projekt domu, który pozwoli na znaczne oszczędności i będzie niedrogi w eksploatacji?
Energooszczędność domów polega przede wszystkim na zmniejszeniu utraty energii cieplnej. Jest to osiągane dzięki wykorzystaniu kilku dosyć prostych metod. Bardzo istotny jest kształt bryły domu. Brak narożników i załamań gwarantuje ograniczenie strat ciepła. Znaczenie ma również ilość przeszkleń, układ pomieszczeń, rodzaj ocieplenia oraz jakość wentylacji, a także pojawianie się mostków termicznych. Najlepiej unikać dużych przeszkleń lub umieszczać je od południa, ponieważ tam dociera dużo światła słonecznego. Ważne są również wykorzystane materiały. Standardem w takich domach jest gruba warstwa izolacji. Dotyczy to zwłaszcza ocieplenia dachu, ponieważ tam straty ciepła są największe. Kluczowe znaczenie ma również likwidowanie tak zwanych mostków termicznych, które pojawiają się w miejscach gorzej zaizolowanych, na przykład przy nadprożach.
Energooszczędny budynek jest dobrą inwestycją. Wybudowanie takiego domu nie wiąże się z poniesieniem dużo większych wydatków, przekłada się za to na odczuwalne ograniczenie kosztów eksploatacji.

Dodaj komentarz